Question #117405

Two particles, a proton with charge 1.6x10-19C and mass 1.67x10-27kg and an alpha particle with charge 3.2x10-19C and mass 6.64X10-27 kg are separated by an extremely large distance. They approach each other along a straight line with initial speed of 2.5x105 m/s each. Calculate the separation between the particles when they are closest to each other.

Expert's answer

From the conservation of energy:


0.5(m+M)v2=ke(2e)r0.5(m+M)v^2=\frac{ke(2e)}{r}

0.5(1.67⋅10−27+6.64⋅10−27)(2.5⋅105)2=29⋅109(1.6⋅10−19)2r0.5(1.67\cdot 10^{-27}+6.64\cdot 10^{-27})(2.5\cdot 10^5)^2\\=2\frac{9\cdot 10^{9}(1.6\cdot 10^{-19})^2}{r}

r=1.8⋅10−12 mr=1.8\cdot 10^{-12}\ m


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS