Question #115536

The resistance Ro, of a substance at temperature t°c, which is measured by a mercury thermometer is Rt=Ro/1+ alpha t^2 Where Ro is the resistance of the substance at 0°c and alpha= 5 ×10^-5.Calculate the resistance of the substance at 80°c and 100°c.If the resistance of the substance is used as a thermometer, what will the resistance thermometer read when a mercury thermometer read 80°c and 100°?.Comment on answer

Expert's answer

R(80)=R01+(5⋅10−5)(80)2=0.7576R0​R(80)=\frac{R_0}{1+(5\cdot10^{-5})(80)^2}=0.7576R _ 0 ​

R(100)=R01+(5⋅10−5)(100)2=0.6667R0​R(100)=\frac{R_0}{1+(5\cdot10^{-5})(100)^2}=0.6667R _ 0 ​

When a mercury thermometer reads 100°c


T=R(100)−R0R(100)−R0100=100°CT=\frac{R(100)-R_0}{R(100)-R_0}100=100°C

When a mercury thermometer reads 80°c


T=R(80)−R0R(100)−R0100=0.7576−10.6667−1100=72.7°CT=\frac{R(80)-R_0}{R(100)-R_0}100=\frac{0.7576−1}{0.6667−1}100=72.7°C

The readings of two types of thermometer are the same for 100°c because 100°c is upper fixed point of the Celsius scale. All thermometers agreed at the fixed points.


The reading of the resistance thermometer, 72.7°C, differs from that of the mercury thermometer, 80°C, because the resistance of the substance and the expansion of mercury do not vary linearly or in the same manner with increasee in temperature.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS