Question #112433

For a system shown in the figure the block has mass 1.5 kg & spring constant 8.0 N/m.Suppose the block is pulled down a distance 12 c.m & released.If the friction of force is given by -bv where b=0.23 kg/s.find the number of oscillation made by the block during the time interval required for amplitude to fall to 1/3 of initial value

Expert's answer

ω0=km−(b2m)2\omega_0=\sqrt{\frac{k}{m}-\left(\frac{b}{2m}\right)^2}

F∽A2F \backsim A^2

If amplitude gets reduced to one third the force will reduce to one nineth.


F∽a∽ω2F \backsim a \backsim \omega^2

t=2(3)πω0=2(3)πkm−(b2m)2t=\frac{2(3)\pi}{\omega_0}=\frac{2(3)\pi}{\sqrt{\frac{k}{m}-\left(\frac{b}{2m}\right)^2}}

t=2(3)π81.5−(0.232(1.5))2=8.2 st=\frac{2(3)\pi}{\sqrt{\frac{8}{1.5}-\left(\frac{0.23}{2(1.5)}\right)^2}}=8.2\ s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS