Question #93249

A slit of width a is illuminated by white light
1. For what value of a will the first minimum for red light of wavelength 650nm appear at an angle 15°
2. What is the wavelength of the light whose first side diffraction maximum is at 15°, thus coinciding with the first minimum for the red light.

Expert's answer

1. We can write for diffraction minimum

asin⁡θ=mλ(1)a \sin θ = mλ (1)

where a is the slit of width

Using (1) we got

a=mλsin⁡θ(2)a=\frac{ mλ }{\sin θ } (2)

In our case, θ=15°, m=1, λ=650×10-9 m

Using (2) we got

a=2.5×10-6 m

Answer

2.5×10-6 m


2. The first side diffraction maximum can be located by setting m=1.5.

In this case, we can rewrite (1) as

asin⁡θ=1.5λ(2)a \sin θ = 1.5λ (2)

In our case, a=2.5×10-6 m, θ=15°

Using (2) we got

λ=430×10-9 m

Answer

430×10-9 m



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS