Question #93209

Eye is most sensitive to 5500Å and the diameter of the pupil is about 2 mm. Find the
angular limit of resolution of eye.

Expert's answer

We can find the angular limit of resolution of eye from the formula for the diffraction limit to resolution (also known as Rayleigh criterion):


θ=1.22radλD,\theta = 1.22 rad \cdot \dfrac{\lambda}{D},

here, λ\lambda is the wavalength of the light, DD is the diameter of the pupil.

Then, we get:


θ=1.22rad5500A˚1m1010A˚2mm1m103mm=3.35104rad.\theta = 1.22 rad \cdot \dfrac{5500 \text{\AA} \cdot \dfrac{1m}{10^{10} \text{\AA}}}{2 mm \cdot \dfrac{1m}{10^3 mm}} = 3.35 \cdot 10^{-4} rad.

Answer:

θ=3.35104rad.\theta = 3.35 \cdot 10^{-4} rad.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS