Question #92089

An object is placed 30cm from reflecting surface in front of a block of glass 10 cm thick having it's farther side silvered. The final image is formed 23.2 cm behind the silvered face. The refracting index of glass is :

Expert's answer

The refractive index of glass n is equal to


n=ra(1)n = \frac{r}{a} (1)

where r is real depth, a is the apparent depth

In our case, r=30 cm

The silvered surface act as a mirror and we can write


a+10=23.2(2)a + 10 = 23.2 (2)

Using (2) we got


a=13.2(3)a = 13.2 (3)

We put (3) in (1)

n=2.27


Answer:

2.27


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS