An under water swimmer is at a depth of 12 m below the surface of water. A bird is at a height of 18 m from the surface of water, directly above his eyes. For the swimmer the bird appears to be at a distance ______ from the surface of water. (Refractive Index of water = 4/3 )
Answer : 24cm
Using formula
LL′=nn=4/3;L=18(m)L′=n⋅L=24(m)
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Learn more about our help with Assignments:
Optics