Question #74819

Newton’s rings are formed with reflected light of wavelength 589 nm using a plano-
convex lens and a plane glass plate with a liquid between them. The diameter of the
15th ring is 5.1 mm and radius of curvature of the curved surface of the lens is 1 m.
Calculate the refractive index of the liquid if the ring is dark.

Expert's answer

Answer on Question #74819-Physics-Optics

Newton's rings are formed with reflected light of wavelength 589 nm using a plano-convex lens and a plane glass plate with a liquid between them. The diameter of the 15th ring is 5.1 mm and radius of curvature of the curved surface of the lens is 1 m. Calculate the refractive index of the liquid if the ring is dark.

Solution

For the dark ring system:


μdn24R=nλ\frac {\mu d _ {n} ^ {2}}{4 R} = n \lambdaμ=4Rdn2nλ\mu = \frac {4 R}{d _ {n} ^ {2}} n \lambda


The refractive index of the liquid is


μ=4(1)(0.0051)2(15)589109=1.36.\mu = \frac {4 (1)}{(0 . 0 0 5 1) ^ {2}} (1 5) 5 8 9 \cdot 1 0 ^ {- 9} = 1. 3 6.


Answer: 1.36.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS