Question #74812

The wavelength of the electromagnetic wave used for AM broadcasting is 110 m.
Calculate the frequency of the wave.

Expert's answer

Answer on Question #74812 Physics / Optics

The wavelength of the electromagnetic wave used for AM broadcasting is λ=110m\lambda = 110\,\mathrm{m}. Calculate the frequency of the wave.

Solution:

The frequency of the wave is related with wavelength by equation


f=cλf = \frac{c}{\lambda}


So


f=3×108110=2.73×106Hz=2.73MHzf = \frac{3 \times 10^8}{110} = 2.73 \times 10^6\,\mathrm{Hz} = 2.73\,\mathrm{MHz}


**Answer:** 2.73 MHz

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS