Question #71285

A 60 degree prism of refractive index is 1.5. what is the angle minimum deviation? calculate the angle of refraction of light passing through the prism at minimum deviation and the angle of incidence on the prism at minimum deviation

Expert's answer

The angle minimum deviation D can be found from the equation:
n=sin⁡〖(A+D)/2〗/sin⁡〖A/2〗
sin⁡〖(A+D)/2〗=n sin⁡〖A/2〗=1.5 sin⁡30
sin⁡〖(A+D)/2〗=n sin⁡〖A/2〗=1.5 1/2=3/4
(A+D)/2=sin^(-1)⁡〖3/4〗=48.59°
D=2(48.59)-60=37°.
The refracting angle is
r=A/2=30°.
The angle of incidence is
i=(A+D)/2=(60+37)/2=48.5°

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS