Answer on Question #71036, Physics / Optics
An installed surveillance in Camella St. uses a concave mirror whose focal length is 6.24m . A crime scene was recorded where the suspect stabbed a man walking on the street. The suspect image distance from the surveillance was 11.3m . The height of the suspect's image is 0.9m . Make a ray diagram and a sketch of the actual scene
Solution:

PF is the focal length of concave mirror, PF=f=6.24 m
PA' is image distance, PA'=di=11.3 m
PO=2f=12.48 m
PA is the object distance, PA=d0
AB is the height of the object, AB=H
A'B' is the height of the image, AB=h
The mirror formula in this case:
d01+di1=f1(1)O f(1)⇒d01=f1−di1(2)O f(2)⇒d01=fdidi−f(3)O f(3)⇒d0=di−ffdi(4)O f(4)⇒d0=13.94m
Magnification of mirror: k=did0=hH (5)
O f(5)⇒H=did0h(6)O f(6)⇒H=1.11m
Answer provided by www.AssignmentExpert.com