Question #52317

A prism is made of glass of unknown refractive index. A parallel beam of light is incident on a face of the prism. The angle of minimum deviation is measured to be 40°. What is the refractive index of material of prism? The refracting angle of the prism is 60°. If the prism is placed in water (refractive index 1.33), predict the new angle of minimum deviation of a parallel beam of light.

Expert's answer

Answer on Question #52317-Physics-Optics

A prism is made of glass of unknown refractive index. A parallel beam of light is incident on a face of the prism. The angle of minimum deviation is measured to be 4040{}^{\circ}. What is the refractive index of material of prism? The refracting angle of the prism is 6060{}^{\circ}. If the prism is placed in water (refractive index 1.33), predict the new angle of minimum deviation of a parallel beam of light.

Solution

Angle of minimum deviation is δm=40\delta_{m} = 40{}^{\circ}.

Angle of the prism is A=60A = 60{}^{\circ}.

Refractive index of water is μ=1.33\mu = 1.33.

Refractive index of the material of the prism is μ\mu'.

The angle of deviation is related to refractive index as:


μ=sin(A+δm)2sinA2=sin(60+40)2sin602=sin50sin30=1.532.\mu' = \frac{\sin \frac{(A + \delta_m)}{2}}{\sin \frac{A}{2}} = \frac{\sin \frac{(60{}^{\circ} + 40{}^{\circ})}{2}}{\sin \frac{60{}^{\circ}}{2}} = \frac{\sin 50{}^{\circ}}{\sin 30{}^{\circ}} = 1.532.


Hence, the refractive index of the material of the prism is 1.532.

Since the prism is placed in water, let δm\delta_{m}^{\prime} be the new angle of minimum deviation for the same prism.

The refractive index of glass with respect to water is given by the relation:


μgw=μμ=sin(A+δm)2sinA2.\mu_g^w = \frac{\mu'}{\mu} = \frac{\sin \frac{(A + \delta_m^{\prime})}{2}}{\sin \frac{A}{2}}.sin(A+δm)2=μμsinA2.\sin \frac{(A + \delta_m^{\prime})}{2} = \frac{\mu'}{\mu} \sin \frac{A}{2}.sin(A+δm)2=1.5321.33sin602=0.5759.\sin \frac{(A + \delta_m^{\prime})}{2} = \frac{1.532}{1.33} \sin \frac{60{}^{\circ}}{2} = 0.5759.(A+δm)2=sin10.5759=35.16.\frac{(A + \delta_m^{\prime})}{2} = \sin^{-1} 0.5759 = 35.16{}^{\circ}.60+δm=70.32.60{}^{\circ} + \delta_m^{\prime} = 70.32{}^{\circ}.δm=10.32.\delta_m^{\prime} = 10.32{}^{\circ}.


Hence, the new minimum angle of deviation is 10.3210.32{}^{\circ}.

http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS