Question #52216

An object is placed 50.0cm from a screen. Where should a converging lens of focal length 10.0cm be placed to form an image on the screen? Find the magnification of the lens.

Expert's answer

Answer on Question #52216-Physics-Optics

An object is placed 50.0cm from a screen. Where a converging lens of focal length 10.0cm should be placed to form an image on the screen? Find the magnification of the lens.

Solution

From the thin lens equation, 1p+1q=1f\frac{1}{p} + \frac{1}{q} = \frac{1}{f}, and p+q=50.0cmp + q = 50.0\mathrm{cm} the image distance is found to be


150q+1q=1f50q(50q)=1f50f=q2+50q.q250q+500=0.D=(50)24500=500.q=50±5002=25±55.\begin{array}{l} \frac{1}{50 - q} + \frac{1}{q} = \frac{1}{f} \rightarrow \frac{50}{q(50 - q)} = \frac{1}{f} \rightarrow 50f = -q^2 + 50q. \\ q^2 - 50q + 500 = 0. \\ D = (-50)^2 - 4 \cdot 500 = 500. \\ q = \frac{50 \pm \sqrt{500}}{2} = 25 \pm 5\sqrt{5}. \end{array}


Thus a converging lens should be placed at q1=36.2cmq_1 = 36.2\mathrm{cm} or q2=13.8cmq_2 = 13.8\mathrm{cm}.

The magnification of the lens is


m1=q1p1=36.25036.2=2.62orm2=q2p2=13.85013.8=0.38.\begin{array}{l} m_1 = - \frac{q_1}{p_1} = - \frac{36.2}{50 - 36.2} = -2.62 \mathrm{or} \\ m_2 = - \frac{q_2}{p_2} = - \frac{13.8}{50 - 13.8} = -0.38. \end{array}


http://www.AssignmentExpert.com/


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS