Answer on Question#40905, Physics, Optics
In YDSE, the slits are 2mm apart and are illuminated by photons of 2 wave length 12000A˚ and 10000A˚ . At what minimal distance from the common central bright fringe on the screen 2m from the slit will a bright from one interference pattern coincide with bright fringe from other?
Solution:

The condition for maximum (bright spot) is
dsinθ=mλ
where m is order of interference, D=2m , d=2.0×10−3m .
Here as we are considering the coincidence of two bright fringes, that is why the value of sinθ will be the same for both.
Let m1 is order of bright fringe for 12000 Å and m2 is order of bright fringe for 10000 Å, and they will coincide.
dsinθ=m1λ1dsinθ=m2λ2m1λ1=m2λ2m1m2=λ2λ1=1000012000=56
So we can say that for minimum distance bright fringe number 6 for 10000A˚ will coincide with bright fringe number 5 or 12000A˚
The distance between two adjacent bright spots on the screen is
y≈dmλD
where m is order of interference, D=2m , d=2.0×10−3m .
Thus,
y=2⋅10−36⋅10000⋅10−10⋅2=0.006m=6mm
Answer. 6 mm .