Answer on Question#40650 – Physics – Optics
An estimate of the refractive index of glass is 1.5. If the angle of incidence is 30∘. The angle of refraction is
Solution:

n1=1 – refractive index of air
n2=1.5 – refractive index of glass
θ1=30∘ – angle of incidence
θ2 – angle of reflection
Snell's law of refraction:
n1⋅sinθ1=n2⋅sinθ2sinθ2=n2n1⋅sinθ1⇒θ2=arcsin(n2n1⋅sinθ1)=arcsin(1.51⋅sin30∘)=19.5∘Answer: angle of reflection is equal to $19.5{}^{\circ}$