Question #205114

A camera lens used for taking close-up photographs has a focal length of 25 mm. The farthest it can be placed from the film is 44 mm. What is the magnification of this closest object?



Expert's answer

Answer:-

m=−didodi=44 mmm=-\frac{d_i}{d_o}\\ d_i=44 \ mm ​(distance between the image and the lens

do=d_o= ​? (distance between the object and the lens

f=25mm ( focal length)

1d0=1f−1di\frac{1}{d_0}=\frac{1}{f}-\frac{1}{d_i}

1d0=125−144\frac{1}{d_0}=\frac{1}{25}-\frac{1}{44}

do=57.894 mmd_o=57.894 \ mm

magnification of this closest object

m=−didom=-\frac{d_i}{d_o}\\

m=−4457.894m=-\frac{44}{57.894}\\ ​=0.760=\boxed{0.760}

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS