Question #165748

In what two positions will a converging lens of focal length 7.5 cm form images of an object on a screen 40 cm from the object?


Expert's answer

1f=1v+1u17.5=140−v+1vv1=10 cmv2=30 cm\frac{1}{f}=\frac{1}{v}+\frac{1}{u}\\\frac{1}{7.5}=\frac{1}{40-v}+\frac{1}{v}\\v_1=10\ cm\\v_2=30\ cm


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS