Question #163179

A string on a cello vibrates in the first normal mode with a frequency of  220 Hz. The vibration segment is 70 cm long and has a mass of 1.20 grams

(a) find the tension in the string 

(b) Determine the frequency of vibration when the string vibrates in three segments.



Expert's answer

(a) We can find the tension in the string from the formula:


fn=n2LTμ.f_n=\dfrac{n}{2L}\sqrt{\dfrac{T}{\mu}}.

Since, the string on a cello vibrates in the first normal mode, we get:


f1=12LTμ=12LLTm,f_1=\dfrac{1}{2L}\sqrt{\dfrac{T}{\mu}}=\dfrac{1}{2L}\sqrt{\dfrac{LT}{m}},T=4Lmf12,T=4Lmf_1^2,T=40.7 m1.2103 kg(220 Hz)2=163 N.T=4\cdot0.7\ m\cdot1.2\cdot10^{-3}\ kg\cdot(220\ Hz)^2=163\ N.

(b) We can find the frequency of vibration when the string vibrates in three segments from the same formula:


f3=32LLTm=32TLm,f_3=\dfrac{3}{2L}\sqrt{\dfrac{LT}{m}}=\dfrac{3}{2}\sqrt{\dfrac{T}{Lm}},f3=32163 N0.7 m1.2103 kg=660 Hz.f_3=\dfrac{3}{2}\cdot\sqrt{\dfrac{163\ N}{0.7\ m\cdot1.2\cdot10^{-3}\ kg}}=660\ Hz.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS