Question #144678

A body A of mass m1 = 5 kg moving along a directed axis in the positive sense with a velocity of 15 m/s collides head-on with a body B of mass m2 = 8 kg moving in the negative sense with a velocity of 4 m/s. If the velocity of m1 after the collision is 4m/s in the negative sense. Apply your scientific knowledge and understanding of impulse and momentum theorem to find the final velocity of m2

Expert's answer

Solution

We are applying momentim conservation

m1u1+m2u2=m1v1+m2v2m_1u_1+m_2u_2=m_1v_1+m_2v_2

Where

u1and u2 are initial velocity

And v1 and v2 are final velocity.

Using all data in question

5×15−8×4=−5×4+8×v2v2=7.8m/s5\times15-8\times4=-5\times4+8\times v_2\\v_2=7.8m/s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS