Question #144675

A box experienced a force of 200 N East for 8.7 s. Calculate the impulse caused by the force.

Expert's answer

Solution

Impulse is given by

I=FΔt=200×8.7=1740NsecI=F\Delta t=200\times8.7=1740N-sec


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS