Question #69364

It is desired to double the efficiency of a carnot engine from 35% by raising its temperature of heat addition, while keeping the temperature of heat rejection constant. What percentage of increase in high temperature is required?

Expert's answer

Answer on #69364, Physics / Molecular Physics | Thermodynamics

Question. It is desired to double the efficiency of a Carnot engine from 35%35\% by raising its temperature of heat addition, while keeping the temperature of heat rejection constant. What percentage of increase in high temperature is required?

Given: η=35%\eta = 35\% (0.35);

T2=const;T_{2} = \text{const};

η′=2⋅η.\eta' = 2 \cdot \eta.

Find: T1′T_{1}^{\prime}

Solution. The efficiency of the Carnot engine is defined to be:


η=T1−T2T1=1−T2T1,\eta = \frac{T_{1} - T_{2}}{T_{1}} = 1 - \frac{T_{2}}{T_{1}},


where −T1-T_{1} is the absolute temperature of the hot reservoir; T2T_{2} is the absolute temperature of the cold reservoir. Thus


η=1−T2T1;T2T1=1−η;\eta = 1 - \frac{T_{2}}{T_{1}}; \frac{T_{2}}{T_{1}} = 1 - \eta;T2=T1(1−η),T_{2} = T_{1}(1 - \eta),


and


T2=T1′(1−η′).T_{2} = T_{1}'(1 - \eta').T1(1−η)=T1′(1−η′)T_{1}(1 - \eta) = T_{1}'(1 - \eta')T1(1−η)=T1′(1−2η);T_{1}(1 - \eta) = T_{1}'(1 - 2\eta);T1′T1=1−η1−2η=1−0.351−2⋅0.35=0.650.3≈2.17 or 217%.\frac{T_{1}'}{T_{1}} = \frac{1 - \eta}{1 - 2\eta} = \frac{1 - 0.35}{1 - 2 \cdot 0.35} = \frac{0.65}{0.3} \approx 2.17 \text{ or } 217\%.


Answer: T1′=2.17⋅T1T_{1}' = 2.17 \cdot T_{1}, percentage of increase −217%-217\%.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS