Question #99899

A dipole is consisting of an electron and proton, 4e-10 m apart. compute the electric field at a distance of 2e-8 m on a line making perpendicular with the dipole exist from the centre of the dipole?
Answer this question please
Thanks

Expert's answer


For the situation shown above, we can first calculate the distance from the charges to the considered point:


d=(41010)2+(2108)2=2108 m.d=\sqrt{(4\cdot10^{-10})^2+(2\cdot10^{-8})^2}=2\cdot10^{-8}\text{ m}.

Now calculate the magnitude of the vectors of the electric field lines at the considered point:


E=E=E+=ke/d2.E=E_-=E_+=ke/d^2.

However, the field has two components: vertical and horizontal. The horizontal component of the total resultant field is


Ex=E+ cosα+E cosα=2E cosα==179751036 V/m.E_x=E_+\text{ cos}\alpha+E_-\text{ cos}\alpha=2E\text{ cos}\alpha=\\ =179751036\text{ V/m}.

The vertical component of the resultant field is


Ey=E+ sinαE sinα=0.E_y=E_+\text{ sin}\alpha-E_-\text{ sin}\alpha=0.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS