A slate falls from the roof of a height-rise building. find how far it falls
a) in the first second b) in the first two seconds c) during the third second
Slate falls under action of gravitational attraction of the Earth, so
ma = mg from the second law of Newton, then
a = g slate moves with constant acceleration, with zero initial velocity,
and we can find distance from S = gt^2/2, where g = 9.8 m/s^2
t = 1s, S = 9.8*1/2 = 4.9 m;
t = 2s, S = 19.6m;
t = 3s, S = 44.1m - 19.6m = 24.5m.