Two particles move along an x axis. The position of particle 1 is given by x = 9.00t^2 + 6.00t + 5.00 (in meters and seconds); the acceleration of particle 2 is given by a = -8.00t (in meters per seconds squared and seconds) and, at t = 0, its velocity is 20.0 m/s. When the velocities of the particles match, what is their velocity?
Expert's answer
Answer on Question #51374, Physics, Mechanics | Kinematics | Dynamics
Question
Two particles move along an x axis. The position of particle 1 is given by
x=9.00t2+6.00t+5.00 (in meters and seconds);
the acceleration of particle 2 is given by a=−8.00t (in meters per seconds squared and seconds) and, at t=0, its velocity is 20.0m/s. When the velocities of the particles match, what is their velocity?
Solution
Let's compute the velocity of the particle 1.
x1(t)=9t2+6t+5V1(t)=(x(t))′=(9t2+6t+5)′=18t+6
Velocity of the particle 2 can be expressed as:
V2(t)=∫a(t)dt, where V0 is the initial velocity of the particle 2.
"assignmentexpert.com" is professional group of people in Math subjects! They did assignments in very high level of mathematical modelling in the best quality. Thanks a lot