Question #271864

Someone takes 15 minutes to walk up a hill 100m high.His weight is 600N.a)How much work did he do in climbing the hill?

B)what power is developed by his muscles as he climb s?

C)If he climbs up the hill,his muscles can exert 600watts.How long will it take him to getto the top of the hill.


Expert's answer

given quantities:

t=15min=900st = 15min = 900s

h=100mh = 100m

P=mg=600NP = mg = 600N

N=600 WattsN = 600 \space Watts

a) A=FS=mgh=600N∗100m=60KJa) \space A = FS=mgh=600N*100m=60KJ

b) P=Atb) \space P = \large\frac{A}{t} =66.6 Watts= 66.6 \space Watts

c)c) t=AN=60000600=100s=1min 40st = \frac{A}{N}=\frac{60000}{600}=100s = 1min \space 40s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS