Question #169704

A boy tosses a ball straight up with an initial velocity of 13.0m/s a)how long does the ball take to reach its highest point? B)how high does the ball rise above it's realise point


Expert's answer

Given,

Initial velocity of the ball (u)=13 m/s

Let the time taken by the ball to reach to highest point be t and the height reached by the ball be H.

At the top most point, the velocity of the ball will be zero, so v=0v=0

Gravitational acceleration of the ball (g)=9.8m/s2(g)=9.8 m/s^2

Now, applying the first law of motion,

v=u−gtv=u-gt

Now, substituting the values,

0=13−9.8t0=13-9.8t

⇒t=139.8sec\Rightarrow t=\frac{13}{9.8}sec

Now, applying the third equation of motion,

v2=u2−2ghv^2=u^2-2gh

Substituting the values,

0=132−2×9.8×h0=13^2-2\times 9.8\times h


⇒h=13×132×9.8m\Rightarrow h = \frac{13\times 13}{2\times 9.8}m

h=8.62mh=8.62m


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS