Question #165323

The position of particle is given as =3-4t+3t2m,what is the instantaneous acceleration at t=2s


Expert's answer

Position of particle as function of time is given as

s(t)=3−4t+3t2s(t)=3-4t+3t^2 m

Differentiating above equation with respect to time,

dsdt=−4+6t\dfrac{ds}{dt}=-4+6t

Again differentiating the above equation with respect to time,

d2sdt2=6\dfrac{d^2s}{dt^2}=6

a=6ms−2a=6ms^{-2}

Since acceleration of the particle is independent of time, therefore

instantaneous acceleration at time t=2s will be

a=6ms−2a=6ms^{-2}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS