Question #138230

A small 2.00 g plastic ball is suspended by a 20.0 cm long string in a uniform electric field. If the ball is in equilibrium when the string makes a 15.0 degree angle with the vertical, what is the net charge on the ball?

Expert's answer


From the picture we can write that

Tcos⁡15o=mgT\cos 15^o=mg ......(1)

Tsin⁡15o=qET\sin15^o=qE ......(2)


From 1 and 2

tan⁡15o=qEmg\tan 15^o=\frac{qE}{mg}

q=0.27×0.002×10/E=0.0054/Eq=0.27\times0.002\times10/E=0.0054/E



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS