Question #136087

A person walks 46 m East and then walks 39 m at an angle of 47 degrees North of East. What is the magnitude of the total dis-placement ? Answer in units of m.

Expert's answer

Let's assume that person starts at point A, after walking 46m East he/she changes the direction at point B and then stops walking and point C. We have triangular ABC with AB=46m, BC=39m, ∠B=47∘\angle B= 47^\circ .The total displacement is the side of triangular AC. To find it we can use cosine theorem:

AC2=AB2+BC2−2AB⋅BC⋅cos47∘AC^2 = AB^2 + BC^2 - 2 AB \cdot BC \cdot cos47^\circ

AC2=3637−2447=1190AC^2 = 3637- 2447=1190

AC=1190=34.5AC = \sqrt{1190}=34.5 m.

Answer: 34.5 m


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS