Question #136073

A person walks 33 m East and then walks 38 m at an angle of 35 degrees North of East. What is the magnitude of the total dis-placement ? Answer in units of m.

Expert's answer

Let's assume that person starts at point A, after walking 33m East he/she changes the direction at point B and then stops walking and point C. We have triangular ABC with AB=33m, BC=38m, ∠B=35∘\angle B= 35^\circ .The total displacement is the side of triangular AC. To find it we can use cosine theorem:

AC2=AB2+BC2−2AB⋅BC⋅cos35∘AC^2 = AB^2 + BC^2 - 2 AB \cdot BC \cdot cos35^\circ

AC2=2533−2054=479AC^2 = 2533- 2054=479

AC=479=21.9≈22AC = \sqrt{479}=21.9 \approx 22 m.

Answer: 22 m.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS