Question #115413

Two trains are headed for each other on a railroad track. One is moving with velocity 100 km/h (east) and the other with velocity 128 km/h (west).

When the trains are 1.2 km apart, the engineers both simultaneously realize the danger of collision and begin braking with an acceleration value of 0.9 m/s^2.

Decide if the trains can stop before collision and if there is no crash, how far apart are the trains?

Expert's answer

v2=2(2as)→100+1283.6=2(0.9)sv^2=2(2as)\to \frac{100+128}{3.6}=2\sqrt{(0.9)s}

s=1114 ms=1114\ m

No crash.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS