Question #107290

For a damped harmonic oscillation the equation of motion is md2x/dt2 + ¥dx/dt+ kx=0 with m= 0.20kg ¥ = 0.04kg/s and k= 65N/m .

Calculate i) the period of motion

ii) number of oscillation in which it's amplitude will become half of it's initial value and iii) the number of oscillation in which it's mechanical energy will drop to half of it's initial value

Expert's answer

md2xdt2+γdxdt+kx=0m{\frac {d^2x} {dt^2}}+\gamma{\frac {dx} {dt}}+kx=0

m=0.2kgm=0.2kg

γ=0.04kg/s\gamma=0.04kg/s

k=65N/mk=65N/m

i) T=2πkm−γ24m2=0.35sT={\frac {2\pi} {\sqrt{{\frac k m}-{\frac {\gamma^2} {4m^2}}}}}=0.35s

ii) Amplitude A=A0e−βtA=A_0e^{-\beta t} , where β=γ/2m\beta=\gamma/2m

number of oscillation is n=t/Tn=t/T in which it's amplitude will become half of it's initial value can be found as this A0/2=A0e−βnTA_0/2=A_0e^{-\beta nT}

βnT=ln(2)\beta nT=ln(2)

n=2mln(2)γT=19.8n={\frac {2mln(2)} {\gamma T}}=19.8 approx to 19

iii) mechanical energy is kA22{\frac {kA^2} 2}. number of oscillation is n=t/T

n=t/T in which mechanical energy will drop to half of it's initial value can be found as this

kA22=kA022e−2βt{\frac {kA^2} 2}={\frac {kA_0^2} 2}e^{-2\beta t}

βnT=ln(2)\beta nT=ln(\sqrt2)

n=2mln(2)γT=9.9n={\frac {2mln(\sqrt2)} {\gamma T}}=9.9 approx to 9


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS