Question #98813

. A spherical Gaussian surface of radius 1.00 m has a small hole of radius 10 cm. A point charge
of 2.00 × 10−9 C is placed at the center of this spherical surface. What is the flux through
this Gaussian surface?

Expert's answer

Due to Gauss Law the electric field at any point of the sphere of radius  R ,  perpendicular to its surface and is equal in magnitude  equals:

E=q4×π×e×r2;E=\frac{q}{4\times\pi\times e\times r^2};

where e=const and e=8.8×1012;e=8.8\times 10^{-12};

The flow through the spherical surface F is equal:

F=E×S;F=E\times S;

Where S is a sphere area:

S=4×π×R2;S=4\times \pi\times R^2;

As a sphere has a hole, so we should minus its area from sphere area:

F=E×(Ss);F=E\times (S-s);

s=2×π×r2×(1cosθ)s=2\times \pi\times r^{2}\times (1-\cos \theta );

where r - radius of a hole;

So:

F=q4×π×e×r2×(4×π×R22×π×r2×(1cosθ))=q4×e×r2×(4×R22×r2);F=\frac{q}{4\times \pi\times e\times r^2}\times (4\times \pi\times R^2-2\times \pi\times r^2\times (1-cos\theta)) = \frac{q}{4\times e\times r^2} \times (4\times R^2-2\times r^2);

F=2×10E94×8.8×1012×12×(4×122×0.12)=226.14=2.26102;F=\frac{2\times 10E-9}{4\times 8.8\times 10^{-12} \times 1^2} \times (4\times 1^2-2\times 0.1^2)=226.14=2.26*10^2;




Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS