Question #97868

two permanent magnets are put onto a mass scale with unlike poles facing each other. a wire of length 40cm is put between the current of 0.653A is applied. magnetic flux density is 0.02T and the force produced is upwards. what mass would the scale read if it was set to zero before the current turned on

Expert's answer

Ampere’s force is F = ILB, the same force acts on the magnetic field according to Newton’s third law, therefore m=ILBg=0.40.6530.0210=0.5(g).m = \frac{ILB}{g} = \frac{0.4\cdot0.653\cdot0.02}{10} = 0.5 (g).


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS