Question #96491

A circular coil of 10 turns and diameter 12cm carries a current I. The coil is placed with its plane in the magnetic meridian of the earth. A small, magnetic needle placed at the center of the coil makes 30 oscillations per minute about a vertical axis. When the current is cut off, it makes 15 revolutions per minute. If the horizontal component of the earth’s magnetic flux density is 2.0 x 10-5 T, calculate the magnitude of the current I. (Assume that the square of frequency of oscillations is proportional to the magnetic flux density)

Expert's answer

Let II be the current in coil

Then flux density at the centre of coil due to current will be


μoNI2R=4π×107×10I2×6×102\frac{\mu_oNI}{2R}=\frac{4\pi\times10^{-7}\times 10I}{2\times 6\times 10^{-2}}

Now applying two condition when current is on and current is off

And

Square of oscillatiDon frequency directly proportional to flux density

Then


(30)2(15)2=resultant fieldearth field=(1.0472×104I)2+(2×105)22×105\frac{(30)^2}{(15)^2}=\frac{resultant\ field}{earth\ field}=\frac{\sqrt{(1.0472\times 10^{-4}I)^2+(2\times 10^{-5})^2}}{2\times 10^{-5}}


60×1010=1.0966×108I260\times 10^{-10}=1.0966\times 10^{-8}I^2

OrOr

0.5471=I20.5471=I^2

Or


I=0.74 AI=0.74\ A


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS