Question #93517

The volume charge density of a solid sphere of radius 0.75 m is 0.25 nCm^−3. Apply Gauss’s law to calculate the a) electric flux through the sphere and b) electric field at a distance of 1.5 m and at a distance of 0.50 m from the centre of the sphere, respectively. If this sphere were made of conducting material, what would the values of the electric fields be at these distances?

Expert's answer

(a) The electric flux


ϕ=EdA\phi=\oiint \bf{E}\cdot d\bf{A}

The Gauss’s law states


EdA=divEdV=1ε0ρdV\oiint {\bf E}\cdot d{\bf A}=\iiint {\rm div} {\bf E}\: dV=\frac{1}{\varepsilon_0}\iiint \rho\: dV

So, the electric flux


ϕ=1ε0ρdV=ρε0×43πR3\phi=\frac{1}{\varepsilon_0}\iiint \rho\: dV=\frac{\rho}{\varepsilon_0}\times \frac{4}{3}\pi R^3

ϕ=0.25×1098.85×1012×43π(0.75)3=50Vm\phi=\frac{0.25\times 10^{-9}}{8.85\times 10^{-12}}\times \frac{4}{3}\pi (0.75)^3=50\:\rm{V\cdot m}

(b) If r>Rr>R the electric field from both dielectric and conductive sphere

EdA=1ε0ρdV\oiint {\bf E}\cdot d{\bf A}=\frac{1}{\varepsilon_0}\iiint \rho\: dV

E×4πr2=ρε0×43πR3E\times 4\pi r^2=\frac{\rho}{\varepsilon_0}\times \frac{4}{3}\pi R^3

E=ρR33ε0r2=0.25×109×(0.75)33×8.85×1012×(1.5)2=1.77V/mE=\frac{\rho R^3}{3\varepsilon_0 r^2}=\frac{0.25\times 10^{-9}\times (0.75)^3}{3\times 8.85\times 10^{-12}\times (1.5)^2}=1.77\:\rm{V/m}

If r<Rr<R the electric field from dielectric sphere


E×4πr2=ρε0×43πr3E\times 4\pi r^2=\frac{\rho}{\varepsilon_0}\times \frac{4}{3}\pi r^3

E=ρr3ε0=0.25×109×0.503×8.85×1012=4.71V/mE=\frac{\rho r}{3\varepsilon_0}=\frac{0.25\times 10^{-9}\times 0.50}{3\times 8.85\times 10^{-12}}=4.71\:\rm{V/m}

If r<Rr<R the electric field inside a conductive sphere is zero. This is because all charge is at the surface of sphere.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS