Question #83876

A coil of wire with 50 turns and 10 cm diameter is placed perpendicularly to a uniform magnetic field of 0.03 T. Calculate the induced e.m.f. if the coil is flipped 60 degree in 30 ms. The coil is connected to an electrical instrument that has resistance of 35 ohm. Calculate the induced current flows in the coil.

Expert's answer

Answer on Question #83876, Physics / Electromagnetism

Question:

A coil of wire with 50 turns and 10 cm diameter is placed perpendicularly to a uniform magnetic field of 0.03 T. Calculate the induced e.m.f. if the coil is flipped 60 degree in 30 ms. The coil is connected to an electrical instrument that has resistance of 35 ohm. Calculate the induced current flows in the coil.

Solution:

According to Faraday's law e.m.f.

E=πd2n4τB(1cos60)=3.140.01500.030.540.03=0.20E = \frac{\pi d^2 n}{4\tau} B(1 - \cos 60{}^\circ) = \frac{3.14 \cdot 0.01 \cdot 50 \cdot 0.03 \cdot 0.5}{4 \cdot 0.03} = 0.20

(V). The induced current

I=ER=0.235=5.7I = \frac{E}{R} = \frac{0.2}{35} = 5.7

(mA).

The answer:

E.m.f.

E=πd2n4τB(1cos60)=0.20 VE = \frac{\pi d^2 n}{4\tau} B(1 - \cos 60{}^\circ) = 0.20 \text{ V}

.

The induced current

I=ER=5.7 mAI = \frac{E}{R} = 5.7 \text{ mA}

.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS