In an induction coil , the coefficient of mutual inductance is 4 Henry . if a current of 5 ampere in the primary coil is cut off in 1/1500 sec , the emf at the terminals of the secondary coil will be (1) 15kV. (2) 60 kV (3) 10 kV. (4) 30 kV
The emf at the terminals of the secondary coil will be
E=L ΔI/Δt
E=4 5/(1/1500)=30000 V=30 kV
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!