The electrical field associated with a monochromatic beam becomes zero 1.2× 1000000000000000 times per second . Find the maximum kinetic energy of the photoelectrons when this light falls on a metal surface whose work function is 2.0ev (1) 0.24ev (2) 0.48 ev (3) 0.72 ev. (4) 0.96 ev
K - ?
f=1.2×〖10〗^15 Hz
W=2.0 eV=3.2×〖10〗^(-19) J
h=6.62×〖10〗^(-34) J∙s
Solution:
Equation =hf-W ,
K=6.62×〖10〗^(-34)∙1.2×〖10〗^15-3.2÷〖10〗^(-19)=0.48×〖10〗^(-19)=0.48 eV
Answer: (2) – 0.48 eV
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!