You have a 1.0-m-long copper wire. You want to make an
N-turn current loop that generates a 1.0 mT magnetic field at the
center when the current is 1.0 A. You must use the entire wire.
'What will be the diameter of your coil?
Expert's answer
Question #75233, Physics / Electromagnetism
You have a 1.0-m-long copper wire. You want to make an N-turn current loop that generates a 1.0 mT magnetic field at the center when the current is 1.0 A. You must use the entire wire. 'What will be the diameter of your coil?'
Need to calculate:
d - ?
l=1.0 mB=1.0 mT=10−3 TI=1.0 Aμ0=4π⋅10−7 N⋅A−2
Solution:
The field for coil is B=dNμ0I (a). Wire length =N2πr=Nπd,N=πdl.
Sub into (a) =πd2lμ0I. Then d2=Blμ0I→d=Blμ0I.
d=10−31.0⋅4π⋅10−7⋅1.0=0.035 m
Answer: d=0.035 m
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com
"assignmentexpert.com" is professional group of people in Math subjects! They did assignments in very high level of mathematical modelling in the best quality. Thanks a lot