Question #75074

The earth magnetic induction at a certain points 7/100000 Wb/m×m . This field is to be annulled by magnetic induction at the centre of a circular conducting loop 5.0 cm in radius . The current required is nearly. (1) 5.6 A. (2)56A. (3)2.8 A. (4) 28 A

Expert's answer

Answer on Question #75074, Physics / Electromagnetism

The earth magnetic induction at a certain points 7/100000 Wb/m×m. This field is to be annulled by magnetic induction at the centre of a circular conducting loop 5.0 cm in radius. The current required is nearly. (1) 5.6 A. (2)56A. (3)2.8 A. (4) 28 A.

Solution:

Field created at the center 7×105Wb/m27 \times 10^{-5} \, \mathrm{Wb/m^2}

The magnetic field in the center of the circular current is


H=μ02riH = \frac{\mu_0}{2r} i


So, we get


i=2rHμ0i = \frac{2rH}{\mu_0}


Finally


i=2×(5×102m)×(7×105Wb/m2)4π×107H/m=5.6Ai = \frac{2 \times (5 \times 10^{-2} \, m) \times (7 \times 10^{-5} \, \mathrm{Wb/m^2})}{4\pi \times 10^{-7} \, H/m} = 5.6 \, \mathrm{A}

Answer: (1) 5.6 A

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS