Question #46198

A uniform plane wave of 10 kHz travelling in free space strikes a large block of a
material having e = 9e0, μ = 4μ0 and s = 0 normal to the surface. If the incident
magnetic field vector is given by

B = 10^(-4) cos(ωt-ßy) ž tesla

Write the complete expressions for the incident, reflected, and transmitted field vectors.

Expert's answer

Answer on Question #46198 – Physics – Electromagnetism

**Question:** a uniform plane wave of 10 kHz10\,\mathrm{kHz} travelling in free space strikes a large block of a material having ϵ=9ϵ0\epsilon = 9\epsilon_0, μ=4μ0\mu = 4\mu_0 and σ=0\sigma = 0 normal to the surface. If the incident magnetic field vector is given by


B=10−4⋅cos⁡(ωt−βy)⋅ztesla.\boldsymbol {B} = 10^{-4} \cdot \cos (\omega t - \beta y) \cdot \boldsymbol {z} \quad \text{tesla}.


Write the complete expressions for the incident, reflected, and transmitted field vectors.

**Solution:** let us review some general properties of waves that propagate in a homogenous medium. For a zz-directed, xx-polarized uniform plane wave incident on a planar media interface located on the x−yx - y plane, the incident, reflected and transmitted fields may be written as (here they are put into phasor form so the time-evolution factor is omitted)

a) incident wave fields:


Eˉi=E0e−γ1z⋅x\boldsymbol {\bar {E}} ^ {i} = E _ {0} e ^ {- \gamma_ {1} z} \cdot \boldsymbol {x}Hˉi=E0η1e−γ1z⋅y\boldsymbol {\bar {H}} ^ {i} = \frac {E _ {0}}{\eta_ {1}} e ^ {- \gamma_ {1} z} \cdot \boldsymbol {y}


b) transmitted wave fields:


Eˉt=τE0e−γ2z⋅x\boldsymbol {\bar {E}} ^ {t} = \tau E _ {0} e ^ {- \gamma_ {2} z} \cdot \boldsymbol {x}Hˉt=τE0η2e−γ2z⋅y\boldsymbol {\bar {H}} ^ {t} = \tau \frac {E _ {0}}{\eta_ {2}} e ^ {- \gamma_ {2} z} \cdot \boldsymbol {y}


c) reflected wave fields:


Eˉr=ΓE0eγ1z⋅x\boldsymbol {\bar {E}} ^ {r} = \Gamma E _ {0} e ^ {\gamma_ {1} z} \cdot \boldsymbol {x}Hˉr=−ΓE0η1eγ1z⋅y\boldsymbol {\bar {H}} ^ {r} = - \Gamma \frac {E _ {0}}{\eta_ {1}} e ^ {\gamma_ {1} z} \cdot \boldsymbol {y}


where Γ\Gamma is the reflection coefficient, τ\tau — transmission coefficient, η=μϵ\eta = \sqrt{\frac{\mu}{\epsilon}}.



a) Let us find first the incident wave fields. Vector Hi\pmb{H}^i is equal


Hi=Biμ0=10−4μ0⋅cos⁡(ωt−βy)⋅z≅79.56⋅cos⁡(ωt−βy)⋅zAm.\pmb{H}^i = \frac{\pmb{B}^i}{\mu_0} = \frac{10^{-4}}{\mu_0} \cdot \cos(\omega t - \beta y) \cdot \pmb{z} \cong 79.56 \cdot \cos(\omega t - \beta y) \cdot \pmb{z} \frac{A}{m}.


Vector Ei\pmb{E}^i has the magnitude E0=H0μ0ϵ0=10−4μ0ϵ0=3⋅104VmE_0 = H_0 \sqrt{\frac{\mu_0}{\epsilon_0}} = \frac{10^{-4}}{\sqrt{\mu_0 \epsilon_0}} = 3 \cdot 10^4 \frac{V}{m} and has the direction −x-x.

Therefore


Ei=10−4μ0ϵ0⋅cos⁡(ωt−βy)⋅(−x)≅3⋅104⋅cos⁡(ωt−βy)⋅(−x)Vm.\pmb{E}^i = \frac{10^{-4}}{\sqrt{\mu_0 \epsilon_0}} \cdot \cos(\omega t - \beta y) \cdot (-\pmb{x}) \cong 3 \cdot 10^4 \cdot \cos(\omega t - \beta y) \cdot (-\pmb{x}) \frac{V}{m}.


b) Let us now calculate the reflected field waves. We know that the frequency of reflected and transmitted waves are the same as incidental, but the speed of propagation and the wavelength are changed. We should also calculate the coefficients Γ,τ\Gamma, \tau:


Γ=η2−η1η2+η1=μϵ−μ0ϵ0μϵ+μ0ϵ0=23η1−η123η1+η1=−0.2\Gamma = \frac{\eta_2 - \eta_1}{\eta_2 + \eta_1} = \frac{\sqrt{\frac{\mu}{\epsilon}} - \sqrt{\frac{\mu_0}{\epsilon_0}}}{\sqrt{\frac{\mu}{\epsilon}} + \sqrt{\frac{\mu_0}{\epsilon_0}}} = \frac{\frac{2}{3} \eta_1 - \eta_1}{\frac{2}{3} \eta_1 + \eta_1} = -0.2τ=1+Γ=0.8\tau = 1 + \Gamma = 0.8


Using the general properties above, we conclude that (βr=−β(\beta^r = -\beta because wave propagates in opposite direction)


Hr=2⋅10−5μ0⋅cos⁡(ωt+βy)⋅z≅15.91⋅cos⁡(ωt+βy)⋅zAm.\pmb{H}^r = \frac{2 \cdot 10^{-5}}{\mu_0} \cdot \cos(\omega t + \beta y) \cdot \pmb{z} \cong 15.91 \cdot \cos(\omega t + \beta y) \cdot \pmb{z} \frac{A}{m}.Er=2⋅10−5μ0ϵ0⋅cos⁡(ωt+βy)⋅x≅6⋅103⋅cos⁡(ωt+βy)⋅xVm.\pmb{E}^r = \frac{2 \cdot 10^{-5}}{\sqrt{\mu_0 \epsilon_0}} \cdot \cos(\omega t + \beta y) \cdot \pmb{x} \cong 6 \cdot 10^3 \cdot \cos(\omega t + \beta y) \cdot \pmb{x} \frac{V}{m}.


c) Finally, let us find the transmitted wave. First of all, new wave number of the wave in the medium is


βt=2πλt=ωc=ω36μ0ϵ0=6β.\beta^t = \frac{2\pi}{\lambda^t} = \frac{\omega}{c} = \omega \sqrt{36 \mu_0 \epsilon_0} = 6\beta.


Therefore (using the general case) we conclude


Et=0.8⋅10−4μ0ϵ0⋅cos⁡(ωt−6βy)⋅(−x)≅3⋅104⋅cos⁡(ωt−6βy)⋅(−x)Vm.\pmb{E}^t = \frac{0.8 \cdot 10^{-4}}{\sqrt{\mu_0 \epsilon_0}} \cdot \cos(\omega t - 6\beta y) \cdot (-\pmb{x}) \cong 3 \cdot 10^4 \cdot \cos(\omega t - 6\beta y) \cdot (-\pmb{x}) \frac{V}{m}.Ht=2.4⋅10−5μ0⋅cos⁡(ωt−6βy)⋅z≅19.09⋅cos⁡(ωt−6βy)⋅zAm.\pmb{H}^t = \frac{2.4 \cdot 10^{-5}}{\mu_0} \cdot \cos(\omega t - 6\beta y) \cdot \pmb{z} \cong 19.09 \cdot \cos(\omega t - 6\beta y) \cdot \pmb{z} \frac{A}{m}.


Answer:

a) incident waves:


Ei=10−4μ0ϵ0⋅cos⁡(ωt−βy)⋅(−x)≅3⋅104⋅cos⁡(ωt−βy)⋅(−x)Vm.\pmb{E}^i = \frac{10^{-4}}{\sqrt{\mu_0 \epsilon_0}} \cdot \cos(\omega t - \beta y) \cdot (-\pmb{x}) \cong 3 \cdot 10^4 \cdot \cos(\omega t - \beta y) \cdot (-\pmb{x}) \frac{V}{m}.Hi=10−4μ0⋅cos⁡(ωt−βy)⋅z≅79.56⋅cos⁡(ωt−βy)⋅zAm.\pmb{H}^i = \frac{10^{-4}}{\mu_0} \cdot \cos(\omega t - \beta y) \cdot \pmb{z} \cong 79.56 \cdot \cos(\omega t - \beta y) \cdot \pmb{z} \frac{A}{m}.


b) reflected waves:


Hr=2⋅10−5μ0⋅cos⁡(ωt+βy)⋅z≅15.91⋅cos⁡(ωt+βy)⋅zAm.\pmb{H}^r = \frac{2 \cdot 10^{-5}}{\mu_0} \cdot \cos(\omega t + \beta y) \cdot \pmb{z} \cong 15.91 \cdot \cos(\omega t + \beta y) \cdot \pmb{z} \frac{A}{m}.Er=2⋅10−5μ0ϵ0⋅cos⁡(ωt+βy)⋅x≅6⋅103⋅cos⁡(ωt+βy)⋅xVm.\pmb{E}^r = \frac{2 \cdot 10^{-5}}{\sqrt{\mu_0 \epsilon_0}} \cdot \cos(\omega t + \beta y) \cdot \pmb{x} \cong 6 \cdot 10^3 \cdot \cos(\omega t + \beta y) \cdot \pmb{x} \frac{V}{m}.


c) transmitted waves:


Et=0.8⋅10−4μ0ϵ0⋅cos⁡(ωt−6βy)⋅(−x)≅3⋅104⋅cos⁡(ωt−6βy)⋅(−x)Vm.\boldsymbol {E} ^ {t} = \frac {0 . 8 \cdot 1 0 ^ {- 4}}{\sqrt {\mu_ {0} \epsilon_ {0}}} \cdot \cos (\omega t - 6 \beta y) \cdot (- \boldsymbol {x}) \cong 3 \cdot 1 0 ^ {4} \cdot \cos (\omega t - 6 \beta y) \cdot (- \boldsymbol {x}) \frac {V}{m}.Ht=2.4⋅10−5μ0⋅cos⁡(ωt−6βy)⋅z≅19.09⋅cos⁡(ωt−6βy)⋅zAm.\boldsymbol {H} ^ {t} = \frac {2 . 4 \cdot 1 0 ^ {- 5}}{\mu_ {0}} \cdot \cos (\omega t - 6 \beta y) \cdot \mathbf {z} \cong 1 9. 0 9 \cdot \cos (\omega t - 6 \beta y) \cdot \mathbf {z} \frac {A}{m}.


http://www.AssignmentExpert.com/


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS