Question #135502

Current flowing in conductors a and b is same. What is the ratio of the magnetic field produced around the conductor a at a distance of 5cm from the conductor to the magnetic field produced around the conductor b at a distance of 2cm from this conductor?


Expert's answer

Ba=μμ0I2πaB_a=\mu\mu_0\frac{I}{2\pi a}


Bb=μμ0I2πbB_b=\mu\mu_0\frac{I}{2\pi b}


Ba/Bb=b/a=2/5=0.4B_a/B_b=b/a=2/5=0.4


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS