Question #86939

Two large parallel conducting plates carrying equal and opposite charges on their
surfaces facing each other are placed at a distance of 0.75 m. An electron placed at
some point between the plates experiences an electrostatic force of 4.8 × 10-16 N.
Calculate the magnitude of the electric field at the position of the electron between
the plates. Also determine the potential difference between the plates.

Expert's answer

Answer on Question #86939, Physics / Electric Circuits

Given:


D=0.75m.F=4.8×10−16N.\mathrm{D} = 0.75 \mathrm{m}. \mathrm{F} = 4.8 \times 10^{-16} \mathrm{N}.


To find:

(a) The magnitude of the electric field at the position of the electron between the plates.

(b) The potential difference between the plates.

Solution:

(a) Magnitude of electric field at the position of electron between the plates, we use E=FqE = \frac{F}{q} where qq is an elementary charge carried by single electron and FF is the force. The elementary charge is q=1.6∗10−19Cq = 1.6 * 10^{-19} C.

Thus,


E=4.8×10−161.6×10−19E = \frac{4.8 \times 10^{-16}}{1.6 \times 10^{-19}}E=3000N/CE = 3000 \mathrm{N/C}


(b) The potential difference between the plates, we multiply the electric field value by the distance between the plates.


V=E⋅DV = E \cdot DV=(3000N/C)⋅(0.75m)V = (3000 \mathrm{N/C}) \cdot (0.75 \mathrm{m})V=2250VV = 2250 \mathrm{V}


Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS