Question #74264

At the centre of an air core solenoid, the value of the magnetic field B is 0.40 mT. If
the current flowing in the solenoid is 0.4 A, calculate the number of turns per cm.

Expert's answer

Answer on Question #74264, Physics / Electric Circuits

Question. At the centre of an air core solenoid, the value of the magnetic field BB is 0.40 mT0.40 \, mT. If the current flowing in the solenoid is 0.4 A0.4 \, A, calculate the number of turns per cm.

Given. B=0.40 mT=0.40⋅10−3 T;I=0.4 AB = 0.40 \, mT = 0.40 \cdot 10^{-3} \, T; I = 0.4 \, A.

Find. n−?n - ?

Solution.

For an air core solenoid


B=μ0nI,B = \mu_0 n I,


where μ0=4π⋅10−7 H/m. So\mu_0 = 4\pi \cdot 10^{-7} \, \text{H/m. So}

n=Bμ0I=0.4⋅10−34π⋅10−7⋅0.4≈800 turns per meter=8 turns per cm.n = \frac{B}{\mu_0 I} = \frac{0.4 \cdot 10^{-3}}{4\pi \cdot 10^{-7} \cdot 0.4} \approx 800 \text{ turns per meter} = 8 \text{ turns per cm}.


Answer. n=8n = 8 turns per cm.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS