Question #165027

A capacitor is charged to 12.0V. This charged capacitor is connected to resistor of 12x10^3 ohms.Find the capacitance of the capacitor,when its voltage is dropped to one-third of its original value in 24.6 seconds.


Expert's answer

The voltage across the capacitor after time t is

V=V0(1−e−tRC)V=V_0(1-e^{- \frac{t}{RC}})

Given V=V03V=\frac{V_0}{3}

V03=V0(1−e−tRC)\frac{V_0}{3}=V_0(1-e^{- \frac{t}{RC}})

e−tRC=23e^{- \frac{t}{RC}}= \frac{2}{3}

e−24.6(12×103)C=23e^{- \frac{24.6 }{(12\times 10^3)C}}= \frac{2}{3}

On solving this equation ,we get

C=5.0559×10−3F=5.056mFC=5.0559\times 10^{-3} F= 5.056 mF


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS