1)
Vo=V−Vi=100V−0.09V=99.91VVo=V-Vi=100V-0.09V=99.91VVo=V−Vi=100V−0.09V=99.91V
Ro=Vo/Ii=99.91V/0.03A=3330.(3)ΩRo=Vo/Ii=99.91V/0.03A=3330.(3) \OmegaRo=Vo/Ii=99.91V/0.03A=3330.(3)Ω
Answer: 3330om
2)
Io=I−Ii=50A−0.02A=49.98AIo=I-Ii=50A-0.02A=49.98AIo=I−Ii=50A−0.02A=49.98A
Ro=Vi/Io=0.07V/49.98A=0.0014ΩRo=Vi/Io=0.07V/49.98A=0.0014\OmegaRo=Vi/Io=0.07V/49.98A=0.0014Ω
Answer: 0.0014om