Question #99992

A steel rod 1 M long and having a mass of 2 kg is pinned at one of its ends. A force is applied perpendicularly to the rod at a distance of 75 cm from the pinned end. What is the magnitude of the resulting angular acceleration of the rod? Moment of inertia is 2 kg m^2

Expert's answer

F=W=mgF=W=mg

Total moment is


M=−W(0.5L)+Fx=−0.5mgL+mgxM=-W(0.5L)+Fx=-0.5mgL+mgx

M=(2)(10)(0.75−0.5(1))=5 NmM=(2)(10)(0.75-0.5(1))=5\ Nm

The resulting angular acceleration of the rod:


α=MI=52=2.5rads2\alpha=\frac{M}{I}=\frac{5}{2}=2.5\frac{rad}{s^2}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS