Answer to Question #105608 in Classical Mechanics for Panops

Question #105608
Ceres is the largest asteroid. Its mean radius is }476 km and its mass is 9.4×10^20 kg. Using this, and G = 6.67×10^ −11 Nm^2 kg^ −2, and approximating it as a sphere, compute the speed required to escape the gravity on the surface of Ceres.

Speed= ___ m/s . (to two significant figures, don't use scientific notation)
1
Expert's answer
2020-03-17T10:02:16-0400

As per the given question,

Mean radius of asteroid =476km

mass=9.4×1020kg=9.4\times 10^{20}kg

G=6.67×1011Nm2kg2G = 6.67×10^{ −11} Nm^2 kg^ {−2}

Now, applying conservation of energy,

GMmr=mV22\dfrac{GMm}{r}=\dfrac{mV^2}{2}

V=2GMrV=\sqrt{\dfrac{2GM}{r}}


V=2×6.67×1011×9.4×1020476×103V=\sqrt{\dfrac{2\times 6.67\times 10^{-11}\times9.4\times10^{20}}{476\times10^{3}}}


V=125.396×109476×103V=\sqrt{\dfrac{125.396\times10^9}{476\times 10^3}}


V=0.263×106m/secV=\sqrt{0.263\times 10^6} m/sec

V=0.5×103m/secV=0.5\times 10^3 m/sec

V=0.5km/secV=0.5 km/sec


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog