Question #105122

1. A machine gun fires bullets, each with mass m = 55 g at a speed of u = 450 m.s^−1. The gun fires 5.0 bullets per second. Let's use it as a rocket engine. What thrust does it produce?


Thrust _____ N.


2. A mass breaks suddenly into two parts, masses M and m, with speeds V and v respectively and carrying a total kinetic energy K. If M / m = R = 4.2, what fractions of K does each of the masses carry? (Think about significant figures.)


a) M carries _____ K.


b) m carries _____ K.


Please separate your answers with a comma. For example: if you think that each carries half of the total kinetic energy, write 0.50, 0.50.

Expert's answer

  1. As per the given question,

mass of the bullets=55gm =0.055kg

speed of the bullets=450 m/sec

Number of bullets fired per second(n) =5

we know that force = rate of change of momentum

So, thrust force F=nmvtF=\dfrac{nmv}{t}

⇒F=5×0.0551=0.275N\Rightarrow F=\dfrac{5\times 0.055}{1} =0.275N



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS